V dnešnej dobe sa cúvacie kamery stávajú štandardnou výbavou mnohých moderných vozidiel. Poskytujú vodičom dodatočnú vrstvu bezpečnosti a pohodlia pri cúvaní a parkovaní. Cúvaciu kameru si môžete nainštalovať do vozidla aj dodatočne, avšak mnohí majitelia vozidiel sa stretávajú s problémami pri inštalácii a používaní cúvacích kamier, pričom jedným z riešení týchto problémov je použitie odrušovacieho filtra. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je odrušovací filter pri inštalácii cúvacej kamery v mnohých prípadoch dôležitý.


odrušovací filter

Elektromagnetické rušenie (EMI)

Moderné vozidlá sú plné elektronických zariadení a systémov, ktoré môžu generovať elektromagnetické rušenie (EMI). Toto rušenie môže negatívne ovplyvniť signál z cúvacej kamery, čo môže viesť k zníženiu kvality obrazu alebo dokonca k úplnému výpadku obrazu. Odrušovací filter pomáha znížiť tieto interferencie tým, že odfiltruje nežiaduci elektromagnetický šum a zabezpečí čistý a stabilný signál pre cúvaciu kameru.

Rádiové frekvenčné rušenie (RFI)

Ďalším zdrojom rušenia, ktorý môže ovplyvniť signál z cúvacej kamery, je rádiové frekvenčné rušenie (RFI). Toto rušenie môže pochádzať z rôznych zariadení vo vozidle, ako sú rádiové prijímače, mobilné telefóny, či GPS navigácie. RFI môže spôsobiť problémy s obrazom z cúvacej kamery, ako sú rušenia, vlny alebo výpadky signálu. Použitím odrušovacieho filtra sa tieto rušenia minimalizujú, čím sa zvyšuje kvalita a spoľahlivosť obrazu.


Ako zistím, že riešením na môj problém je odrušovací filter? 1. Krivka napätia pred odrušením / 2. Krivka napätia po odrušení

Stabilita napájania

Niektoré cúvacie kamery môžu byť citlivé na výkyvy v napätí vozidla. Nestabilné napájanie môže viesť k rôznym problémom s kamerou, ako sú náhle výpadky alebo nekvalitný, či prerušovaný obraz. Odrušovací filter môže pomôcť stabilizovať napájanie kamery a zlepšiť jej výkon tým, že vyhladzuje výkyvy v napätí a zabezpečuje konštantné napájanie.

Ako zistím, že riešením na môj problém je odrušovací filter?

Ak Vám cúvacia kamera funguje po otočení kľúča do polohy 1 správne a následne po naštartovaní motora obraz zrní, vypadne, alebo sa na obrazovke tvoria pásy, najčastejším riešením je odrušovací filter. Tento problém sa väčšinou vyskytuje pri koncernových vozidlách VW (Škoda, Seat, Volkswagen, Audi a pod.). Rušenie spôsobuje nestabilné napätie z alternátora po naštartovaní vozidla. Odrušovací filter napájame vždy medzi zdroj napätia kamery a samotnú cúvaciu kameru. Odrušovací filter z našej ponuky má na oboch stranách originálne konektory na pripojenie cúvacej kamery a tak je inštalácia jednoduchá a bezproblémová.

V zriedkavých prípadoch sa stáva, že ani po zapojení odrušovacieho filtra sa problém neodstráni. Vtedy odporúčame použiť spínacie relé, ktoré bude dodávať prúd do kamery napríklad zo zapalovača (alebo iného stabilného zdroja napätia). Kamera sa však stále bude zapínať až po zaradení spiatočky.

Dôležité je taktiež spomenúť, že videokábel použitý na montáž kamery by mala byť tienená.


Záver

Použitie odrušovacieho filtra pri inštalácii cúvacej kamery je častokrát kľúčovým krokom k zabezpečeniu jej správneho fungovania. Tento filter pomáha znižovať elektromagnetické a rádiové frekvenčné rušenie, minimalizuje interferencie z iných elektronických systémov a stabilizuje napájanie kamery. Vďaka tomu môžu vodiči využívať výhody cúvacích kamier bez akýchkoľvek problémov, čo prispieva k vyššej bezpečnosti a komfortu pri jazde. Ak teda plánujete inštaláciu cúvacej kamery do vášho vozidla, nezabudnite zvážiť použitie odrušovacieho filtra pre optimálny výkon a spoľahlivosť.