Menu
Menu
Košík

Často kladené otázky + montáž cúvacej kamery

Možno aj vy ste sa neraz ocitli v situácii, keď vám výhľad v spätných zrkadlách nedával pri cúvaní pocit úplnej istoty. Či už kvôli zahmleným oknám, tme alebo iným nepriaznivým podmienkam. Vďaka parkovacej kamere sa vyhnete možným škodám spôsobeným sebe, alebo niekomu inému. Cúvacie kamery zachraňujú životy a šetria peňaženky po celom svete. Výhodou je aj väčšie sebavedomie pri cúvaní a parkovaní na úzke parkovné miesta a manévrovaní medzi prekážkami a tak zaparkujete aj na miesta, na ktoré by ste to bez parkovacej kamery vzdali, alebo by ste pri cúvaní zbytočne riskovali. Cúvacie kamery sa v dnešnej dobe vďaka ich cenovej dostupnosti stávajú jedným z najvyhľadávanejších bezpečnostných prvkov k výbave auta.
Existuje niekoľko druhov cúvacích kamier, ktoré sa odlišujú spôsobom uchytenia, dizajnom, funkčnosťou, kvalitou, rozlíšením senzora atď. Začíname výberom kamery, ktorá je určená pre vašu značku a model auta. Tieto kamery nájdete v záložke "špeciálne kamery". Výhodou týchto kamier je, že nie sú takmer vôbec vidieť, pretože sú ukryté v priestore osvetlenia vašej ŠPZ, ľahšie sa inštalujú, majú senzor namierený v presnom uhle na cestu a navyše nemusíte vŕtačkou zasahovať do vonkajšej časti vášho kufra. To znamená, že jednoducho odstránite plastovú krytku pôvodného svetla a na jeho miesto vložíte cúvaciu kameru, ktorá má vlastné osvetlenie, alebo cez ňu preniká pôvodné osvetlenie ŠPZ. V prípade, že ste si našli kameru, ktorá v popise sedí na váš model auta, skontrolujte a uistite sa, že kamera bude sedieť, a to tak, že si zmeriate svetielko nad vašou ŠPZ, teda jeho dĺžku a šírku, a porovnáte tieto namerané rozmery s modelom, ktorý ste si na našej stránke vyhliadli (hodnoty môžu mať toleranciu + - 3mm). V prípade, že sa rozmery zhodujú s požadovanou kamerou, môžete prejsť ku kúpe kamery. Pokiaľ rozmer nesedí ani pri jednej kamere, môžete nás kontaktovať, alebo si môžete vybrať niektorú z našich univerzálnych kamier. Naše špeciálne kamery sú vybavené najkvalitnejšími CMOS senzormi typu PC3030, ktoré sa radia medzi špičku. CMOS senzory sú viac ako postačujúce pre väčšinu zákazníkov a sú najpoužívanejšie na celom svete. Univerzálne kamery sedia na všetky modely áut, majú niekoľko možností uchytenia, dizajnu, farieb a osvetlenia. Je iba na vás, ktorá univerzálna kamera vás najviac oslovila.
V ponuke nájdete niekoľko druhov monitorov, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre cúvacie kamery a môžete si ich umiestniť kdekoľvek tak, aby ste na monitor pohodlne videli a aby vám zároveň neprekážal vo výhľade na cestu. Najpoužívanejšie z nich nájdete v našom internetovom obchode v kategórii "Monitory a WiFi ku kamerám". Je len na vás, ktorý monitor vám najviac vyhovuje a aké máte možnosti jeho umiestnenia. Kameru si môžete samozrejme pripojiť aj priamo k vášmu zabudovanému "DVD GPS autorádiu" s dotykovou obrazovkou. Tieto autorádiá bývajú predpripravené na pripojenie cúvacej kamery, takže u väčšiny z nich nájdete v zadnej časti vstup na parkovaciu kameru.
Pokiaľ máte autorádio s LCD displejom, ktoré ste si do auta zakúpili dodatočne, tak je takmer isté, že kamera bude kompatibilná, čiže v zadnej časti autorádia nájdete vstup pre parkovaciu kameru. Ak máte autorádio, ktoré bolo originál vo výbave vášho auta, tak je najistejšie opýtať sa na možnosť pripojenia "RCA cúvacej kamery" v autorizovanom servise. Aj tieto autorádiá by ale všetky mali mať vstup na kameru.
Áno. Všetky naše kamery majú zabudované farebne odlíšené vzdialenostné čiary, ktoré pomáhajú rozlíšiť ako ďaleko sa nachádzate od objektu pri cúvaní. Navyše pri niektorých typoch kamier si môžete zvoliť ako doplnkovú možnosť rozšírenie o dynamické trajektórie, ktoré sa pohybujú v smere zatáčania auta a tým Vám zjednodušia parkovanie do strán.
Naše kamery majú pozorovací uhol až do 170° (v závislosti od modelu kamery), čo v praxi znamená, že môžete vidieť v širokom uhle priestor za vozidlom pri cúvaní.
Inštalácia kamery je určená predovšetkým pre autoservis, ale môžete si ju nainštalovať aj svojpomocne, keď máte dostatočné vedomosti a náradie. Nižšie nájdete stručný postup ako si kameru nainštalovať. Ak však máte auto v záruke, alebo si nie ste istí svojimi schopnosťami, tak radšej prenechajte inštaláciu odborníkom v autorizovanom servise, alebo v inom overenom autoservise.
Áno. Všetky naše kamery sú vodotesné a spadajú pod medzinárodné značenie IP67 a IP68.

Inštalácia:

Ako prvé je potrebné upozorniť na to, že najistejší spôsob ako namontovať cúvaciu kameru je v overenom autoservise !!! Opýtajte sa, či majú skúsenosti s cúvacími kamerami.

Ak sa však rozhodnete nainštalovať si kameru sami, tak si môžete na zjednodušenie a urýchlenie inštalácie zakúpiť ku kamere bezdrôtový adaptér. Tento adaptér vám ušetrí prácu s naťahovaním video kábla cez celé auto do monitora, alebo displeja. Zapojenie cez kábel má však kvalitnejší prenos signálu ako cez bezdrôtový adaptér. 

V našom návode si v bodoch stručne popíšme ako nainštalovať "špeciálnu kameru" pomocou 6 metrového video kábla, ktorý je súčasťou balenia každej našej kamery. 

Je potrebné uvedomiť si, že návod je iba názorný, veľmi stručný a univerzálny, pretože každý automobil je iný a niektoré body návodu môžu byť pre vaše auto odlišné. 

Najskôr si na obrázku ukážeme obsah balenia kamery a na čo slúžia jednotlivé časti.

 

schéma inštalácie cúvacej kamery

 • - Odpojte autobatériu (z bezpečnostných dôvodov).
 • - Otvorte kufor a z vnútornej strany kufra odstráňte plastový kryt, ktorý drží na príchytkách. Dajte si pozor, aby ste príchytky nezlomili, pretože ich budete potrebovať.
 • - Odstráňte ochrannú plastovú krytku ľavého osvetlenia nad vašou ŠPZ (niekedy je krytka uchytená skrutkami, inokedy je len na západkách, ktoré je potrebné z jednej strany podpáčiť). Dajte si pozor, aby ste nepoškodili tesnenie, ktoré zabraňuje vode dostať sa dovnútra.
 • - Vyskúšajte či bude kamera sedieť do otvoru po krytke.
 • - Niekedy je otvor na svetlo zo zadnej strany uzavretý, preto ho treba prevŕtať tak, aby sa cez dieru zmestili káble kamery. Prestrčte káble na druhú stranu.
 • - Ako prvý môžete pripojiť kábel kostry kamery (čierna farba) na niektoré z pôvodných kostier kabeláže na plech, prípadne si môžete vytvoriť vlastné a priskrutkovať ho o plechovú časť kufra.
 • - Červený kábel napätie + 12V je vo väčšine prípadov krátky na to, aby dosiahol až na svetlo spiatočky, preto je potrebné mať pripravený pomocný predlžovací kábel. Tento kábel nemusí byť príliš hrubý, ale mal by byť čo najdlhšií, pretože si ho môžete neskôr skrátiť.
 • - Ďalší krok spočíva v prestrčenií káblov cez ohybnú gumovú ochrannú priechodku, ktorá spája káble z kufra so zvyškom auta. Po otvorení kufra ju nájdete medzi strechou auta a koncom kufra. Toto je najnáročnejšia časť, pretože táto prechodka má v sebe natesno všetky originálne káble a nie je tam preto mnoho priestoru na pretlačenie ďalších káblov. Pripravte si preto mydlovú vodu, alebo vazelínu na ľahšie preklzávanie káblov kamery. Najskôr zo spodnej strany pretiahnite kúsok tenkého ohybného drôtiku, alebo pevnejšieho plastového drôtiku, na ktorý z druhej strany priviažete predlžovací kábel napájania kamery (červená farba). Keď priviažete kábel napájania k drôtiku, môžete ho obmotať izolačnou páskou a natrieť vyzelínou. Následne z druhej strany ťahajte drôtik naspäť a budete tak ťahať aj priviazaný kábel. Ak to pôjde ťažko, tak si môžete pomáhať aj tým, že budete prstami posúvať kábel v gumennej prechodke. Ak sa Vám to podarí, tak rovnakým spôsobom pretlačte aj RCA video kábel (žltá koncovka). Niekedy je lepšie priviazať spolu všetky káble a pretiahnuť ich naraz na druhú stranu. Je to na Vás.
 • - Takže sme sa dostali s RCA a s napájacím káblom na druhú stranu tejto gumovej prechodky. Nasledujúcim krokom bude pripojenie červeného napájacieho kábla na napájanie spiatočkového osvetlenia. Na toto je vhodné mať po ruke elektrikársku samoreznú rýchlospojku. Pravdepodobne budete musieť odstrániť gumovú izoláciu kufra na ľavej strane. Vzadu za touto izoláciou vedú aj ostatné káble. Väčšinou je gumená izolácia iba zasunutá do drážky a tak ju môžete podpáčiť a vytiahnuť až k ľavým svetlám. Najskôr si teda zistíme, ktorý kábel vedie k napájaniu spiatočkového svetla. K tomu vám pomôže multimeter, alebo skúšačka. Odpojíte kontektory napájanie svetiel a s multimetrom alebo skúšačkou si otestujete všetky káble tak, že niekto bude zaraďovať spiatočku. Je to najrýchlejší spôsob. Teda ak už vopred neviete, ktorý kábel to je. Následne pripojíte kábel napájania kamery rýchlospojkou k spiatočkovému káblu. Môžete ich spojiť aj odizolovaním a následným zaizolovaním izolačnou páskou.
 • - Napájanie kamery máme teda vyriešené a kamera sa nám bude spúšťať vždy po zaradení spiatočky. Teraz musíme ešte pripojiť RCA kábel so žltou koncovkou k monitoru, alebo do autorádia. Odstránime teda plasty na ľavej strane kufra a začneme preťahovať kábel k zadným sedačkám. Za plastovou krytkou uvidíte množstvo káblov a tak sa vždy snažte prichytiť kábel so sťahovacími plastovými páskami k už pôvodne uchyteným káblom. Otvorte ľavé zadné dvere auta a odstráňte spodné plasty na ľavej strane podlahy. Kábel prestrčte až k predným dverám a tam tiež odstráňte plastovú krytku na podlahe. Následne odstráňte plastovú ochrannú krytku pod volantom. Tu budete vidieť množstvo káblov. Teraz záleží na tom, či pripájate kameru k autorádiu alebo k monitoru umiestnenému na palubnej doske. Pokiaľ máte monitor na palubnej doske, tak jednoducho veďte kábel vrchom až k monitoru. Pokiaľ máte autorádio s displejom, tak kábel prevlečte medzi ostatné káble až ku káblom autorádia. Vyberte autorádio a prestrčte kábel kamery cez zadnú stranu a pripojte ju k vstupu pre kameru. Ten bude pravdepodobne žltej farby, ale môžete si to overiť v manuáli autorádia.
 • - Teraz už máte kameru pripojenú. Vtlačte káble do voľných priestorov pod plastovými krytkami tak, aby sa dali znovu nasadiť späť. Nezabudnite poprichytávať všetky káble čo možno najdôkladnejšie s plastovými sťahovacími páskami. Nezabúdajte ani na zaizolovanie všetkých spojov, ktoré ste urobili. Či už to bolo na predĺženie napájacieho kábla, alebo na pripojenie na cúvacie svetlo. Môžete zaizolovať aj pripojenie koncoviek kamery. Dajte všetky plastové krytky na svoje miesto a rovnako tak aj izoláciu kufra a gumovú prechodku.
 • Hotovo. Kamera je nainštalovaná. Gratulujeme.