Menu
Menu
Košík

5 tipov na parkovanie a cúvanie – posledný musite vyskúšať!

 

 

Máme pre vás pripravených 5 tipov ako cúvať a parkovať bez poškodenia vozidla, alebo bez toho, aby ste niekomu, nedajbože, ublížili. Posledný najlepší bod pre cúvanie sme si nechali na záver. Najčastejším problémom pri parkovaní sú parkovacie miesta. Či je to parkovisko na letisku, sídlisku alebo pred obchodom. Keď už konečne nájdete svoje miestečko, nie vždy je ideálne. Auto vedľa stojí nakrivo, ďalšie je až za čiarou a vy sa bojíte, že oškriete svoje i susedné auto. Vtedy vám nezostáva nič iné ako to, aby ste zaparovali na konci parkoviska. Tomuto je však koniec! Prečítajte si náš článok do konca.

 

 

Nastavenie zrkadiel

Akonáhle si sadnete za volant, skontrolujte a prípadne si nastavte všetky tri spätné zrkadlá. Je to dobré z toho dôvodu, že každý má inú výšku, inú pohodlnosť pri šoférovaní a každý vidí cez spätné zrkadlá inak. Keď budete v kolíznej situácií, pozriete do stredného spätného zrkadla a uvidíte tam strop auta, iste vám to nepomôže správne zareagovať. V strednom spätnom zrkadle by ste mali vidieť čo najväčšiu časť zadného okna. Bočné spätné zrkadlá si nastavte tak, aby ste videli kúsok karosérie auta a čo najväčšiu časť okolia vozidla. Keď máte spätné zrkadlá nastavené, stačí sa do nich už len pravidelne pozerať. Vtedy viete, že ak v spätnom nevidíte chodca, auto či stĺp, nemôžete nabúrať.

 

 

Pomalá jazda

Na parkovisku na rovnej ploche sa naučte pohybovať autom dopredu a dozadu. Nacvičte si to len za pomoci zaradenej jednotky alebo spiatočky a púšťania spojky. Samozrejme bez toho, aby ste si pomáhali plynom. Keď vám auto prestane na rovine zhasínať, nacvičte si to v kopci. V kopci musíte zistiť správny pomer spojky a pridania plynu, aby auto stálo na mieste. Vtedy sa naučíte, ako vám zaberá motor pri spojke a už vám auto nikdy nezhasne – a motor vám nebude hučať na celé okolie. Túto zručnosť využijete nielen pri rozjazde do kopca, ale aj pri parkovaní alebo cúvaní do kopca.

 

 

Pri cúvaní si sledujte predok a boky auta

Ak už chcete zaparkovať cúvaním na preplnenom parkovisku, dávajte si pozor na predok auta. Pri určitom polomere otáčania počas cúvania sa predný roh auta k prekážkam pred vami chvíľu približuje a vzdialenosť od susedného auta sa bude meniť. Sledujte aj boky auta. Nikdy pri výjazde z parkovacieho miesta nevytočte volant naplno a nestúpajte na plyn. Oškriete si tak celý bok o roh susedného auta. Na to, aby sa toto nestalo, vám pomôžu bočné spätné zrkadlá.

 

 

Odhad vzdialenosti

Pre mnohých šoférov je práve toto najväčším problémom. Odhad vzdialenosti sa však dá jednoducho nacvičiť tak, že si na predný a zadný nárazník pripevníte balónik a parkujete k stene. Keď budete počuť prasknutie, ste už veľmi blízko múru. Samozrejme, správne nastavenými spätnými zrkadlami vidíte, kam cúvate a ako blízko ste od susedného auta.

 

 

Cúvacia kamera

Ak si chcete všetko zjednodušiť, alebo aj napriek všetkým radám a snahám nemáte správny odhad, tento tip je pre vás ten pravý. Objednajte si cúvaciu kameru priamo do auta. V dnešnej dobe to už nie je žiaden extra drahý špás. Inštalácia je jednoduchá a pokiaľ máte čas, nainštalujete si ju aj svojpomocne. V ponuke sú univerzálne cúvacie kamery, ale aj originálne cúvacie kamery priamo pre vaše vozidlo, ktoré sa jednoducho inštalujú. Vymeníte len plastovú krytku so žiarovkou nasvecujúcou zadnú EČV a vložíte tam novú krytku so zabudovanou cúvacou kamerou. Cúvaciu kameru jednoducho pripojíte k monitoru. Monitory do auta sú v rôznych veľkostiach a prevedeniach, aby vyhovovali každému a nezavadzali vo výhľade. A odteraz sa vždy, keď zaradíte spiatočku, zapne monitor a cúvacia kamera a vy vidíte dozadu. Ak vaše auto nemá cúvacie senzory, odporúčam držiak na EČV s cúvacou kamerou a dvoma cúvacími senzormi. Ten vás bude upozorňovať zvukovo aj vizuálne a ak ošuchnete auto, tak už jedine cudzím zavinením. Prajeme veľa nacúvaných kilometrov a parkovacích miest.