Menu
Košík

5 tipov na parkovanie a cúvanie – posledný musite vyskúšať!

Máme pre vás pripravených 5 tipov ako cúvať a parkovať bez toho, aby ste si poškodili vozidlo, alebo nedajbože niekomu ublížili. Posledný najlepší bod pre cúvanie sme si nechali na záver. Najčastejším problémom pri parkovaní sú parkovacie miesta. Či je to parkovisko na letisku, na sídlisku, alebo pred obchodom. Keď už konečne nájdete to svoje miestečko, tak nie vždy je ideálne. Auto vedľa stojí krivo, ďalšie je až za čiarou a vy sa bojíte, že oškriete svoje i susedné auto. Vtedy vám nezostáva nič iné ako zaparkovať na konci parkoviska. Tomuto je však koniec! Prečítajte si náš článok do konca.


Nastavenie zrkadiel

Akonáhle si sadnete za volant, skontrolujte a prípadne si nastavte všetky tri spätné zrkadlá.Tým, že každý máme inú výšku, inú pohodlnosť pri šoférovaní vidíme cez spätné zrkadlá inak. Keď budete v kolíznej situácií, pozriete do stredného spätného zrkadla a uvidíte tam strop auta istotne vám to nepomôže správne zareagovať.V strednom spätnom zrkadle by ste mali vidieť čo najväčšiu časť zadného okna. Bočné spätné zrkadlá si nastavte tak, aby ste videli kúsok karosérie auta a čo najväčšiu časť okolia vozidla.Keď máte spätné zrkadlá nastavené, stačí sa do nich už len pravidelne pozerať. Viete vtedy, že ak v spätnom nevidíte chodca, auto, či stĺp, nemôžete nabúrať.


Pomalá jazda

Na parkovisku na rovnej ploche sa naučte pohybovať autom dopredu a dozadu. Nacvičte si to len za pomoci zaradenej jednotky, alebo spiatočky a púšťania spojky. Samozrejme bez toho aby ste si pomáhali plynom. Keď Vám auto prestane na rovine zdochýnať, nacvičte si to v kopci. V kopci musíte zistiť správny pomer spojky a pridania plynu aby auto stálo na mieste. Naučíte sa vtedy, ako vám zaberá motor pri spojke a už vám auto nikdy nezdochne – a motor vám nebude hučať na celé okolie. Túto zručnosť využijete nielen pri rozjazde do kopca, ale aj pri parkovaní, či cúvaní do kopca.


Pri cúvaní si sledujte predok a boky auta

Ak už chcete zaparkovať cúvaním na preplnenom parkovisku, dávajte si pozor na predok auta. Pri určitom polomere otáčania počas cúvania sa predný roh auta k prekážkam pred vami chvíľu približuje a vzdialenosť od susedného auta sa bude meniť. Sledujte aj boky auta. Nikdy pri výjazde z parkovacieho miesta nevytočte volant naplno a nestúpajte na plyn. Oškriete si tak celý bok o roh susedného auta. Na to, aby sa vám to nestalo, vám pomôžu bočné spätné zrkadlá.


Odhad vzdialenosti

Je pre mnoho šoférov tým najhorším odhadom. Dá sa jednoducho nacvičiť tak, že si na predný a zadný nárazník pripevníte balónik a parkujete k stene. Keď budete počuť prasknutie, ste už veľmi blízko múru :) Samozrejme správne nastavenými spätnými zrkadlami vidíte kam cúvate a ako blízko ste od susedného auta.


Cúvacia kamera

Ak si chcete všetko zjednodušiť, alebo aj napriek všetkým radám a snahám nemáte správny odhad je tento tip pre vás ten pravý. Objednajte si cúvaciu kameru priamo do auta. V dnešnej dobe to už nie je žiaden extra drahý špás. Inštalácia je jednoduchá a pokiaľ máte čas nainštalujete si ju aj svojpomocne. V ponuke sú univerzálne cúvacie kamery, ale aj originálne cúvacie kamery priamo pre Vaše vozidlo ktoré sa jednoducho inštalujú. Vymeníte len plastovú krytku so žiarovkou nasvecujúcu zadnú EČV a vložíte tam novú krytku so zabudovanou cúvacou kamerou. Cúvaciu kameru jednoducho pripojíte k monitoru. Monitory do auta sú v rôznych veľkostiach a prevedeniach aby vyhovovali každému a nezavadzali vo výhľade. A odteraz vždy keď zaradíte spiatočku zapne sa monitor, monitor, cúvacia kamera a vidíte dozadu. Ak vaše auto nemá cúvacie senzory, odporúčam držiak na EČV s cúvacou kamerou a dvoma cúvacími senzormi. Ten vás bude upozorňovať zvukovo aj vizuálne a ak ošuchnete auto, tak už jedine cudzím zavinením. Prajem veľa nacúvaných kilometrov a parkovacích miest :)